March 2, 2012

Jiskra

Ale samozřejmě, že mi na tom záleží. Jsou to přece moje děti. Nicméně. Nevím, jestli se ze vzdělání, tedy — ze Vzdělání, nestal tak trochu kult.

Však víte: spousta lidí (z nichž nejmladší jsou tak v mém věku), kteří jsou dneska vcelku úspěšní, se dokázali dopracovat ke svému malému soukromému úspěchu bez Vzdělání. Chodili do normálních základních škol, kde se učili občanské nauce, a historii protkané úspěchy strany, hodně se dbalo na přípravu na spartakiádu a tak dále a tak dále. A přesto dost z těchto lidí dokázalo vystudovat vysoké školy (které měly tehdy samozřejmě mnohem větší úroveň, protože, jak víme, úroveň čehokoliv s časem jedině klesá, což zřejmě vysvětluje technologický i jakýkoliv jiný pokrok jehož lidstvo dosahuje) a nakonec se z části z nich stali i profesionálně úspěšní a někdy i slušní lidé.

A to vše dokázali bez Vzdělání. Bez základních škol pro nadané děti, bez osmiletých gymnázií, bez elitních čtyřletých gymnázií, bez vysokých škol nadupaných laureáty Nobelovy ceny. Prostě to, co bylo k dispozici jim tak nějak stačilo k tomu, aby sami, o své vůli, dokázali rozvinout to, co v nich bylo.

Takže si říkám: má ten tlak na vzdělání nějaký reálný smysl? Ale ano, jistě, i mně by se hodilo trochu toho klasického vzdělání, ale popravdě řečeno: stejně jako se samotáři necítí osaměle, tak ani my ignoranti, se necítíme podvzdělaně.  Malcolm Gladwell by určitě dokázal z rukávu vysypat pár desítek případů lidí (počínaje Edisonem a konče třeba Jobsem), kteří neměli Vzdělání, a přesto dokázali veliké věci. A jsem si skoro jist, že by z toho vydedukoval, že k úspěchu se Vzdělání hodí, ale že k tomu, aby byli lidé úspěšní, jsou zapotřebí zcela jiné kvality, než je vzdělání. (Když tak o tom přemýšlím: nenapsal už Gladwell takovou knihu?)

Také není tak docela pravda, že po Vzdělání pro své děti touží všichni. Vyšší příjmové skupiny Vzdělání berou jako samozřejmost, řekl bych, naopak nižší třída ve Vzdělání (ani ve vzdělání, když už jsme u toho), podle mých zkušeností nevidí nějakou zásadní hodnotu. Takže nám zbývá střední třída.

A proč střední třída tak touží po vzdělání pro své děti? Je to proto, že jim chce zajistit budoucnost a tak dále? Ale vždyť už jsme dokázali (je důkaz Gladwellem mezinárodně akceptovanou metodou dokázání čehokoliv?), že vzdělání má na pozdější úspěch dětí mnohem menší vliv než bychom si přáli. Mnohem důležitější jsou věci, které se nedají algoritmizovat tak snadno jako vzdělávací proces. Kreativita, laterální myšlení, neklid, to nejsou věci, které by se daly cíleně naučit. Rozvinout, ano, ale obávám se, že pokud od vás vaše děti nenasají alespoň jiskru kreativity tak do pěti, do šesti let, žádná škola už ji v nich nezapálí.

Čili: Není to tak, že ze všech stran otloukaní středostavovští břídilové, jejichž lokty otupěly, takže se neumí pořádně rvát ani pěstmi (na to jsou příliš kultivovaní), ani jinými prostředky (na to jsou příliš čestní), se snaží nějak vyniknout, protože nedosáhnou na tučné peníze těch nad sebou, a chtějí se odlišit od těch pod sebou?

Ano, jistě. Vidím ve vzdělání určité kvality, které se jiným způsobem nedají získat. Například budování kontaktů, pokud vaše děti chodí do toho druhu školy a toužíte po tom, aby se ubíraly touto cestou. Nebo ten všeobecný rozhled, někde. Ale jak jsem už řekl: zdá se mi, že ze Vzdělání, se stal kult. Vzdělání je věc, po které toužíme ne pro její hodnotu, ale pro to, co představuje v očích jiných lidí. A tak trochu smutné je, že občas své nutkání zvýšit svůj společenský status realizujeme přes své děti. Ne, ne. Nechci říct, že by neměly děti pracovat. Chci říct, že by neměly pracovat na našich snech za nás.

Je to takhle: spousta lidí dokáže žít dokonale šťastné životy i bez toho, aby měli Vzdělání. Možná to dokáží i naše děti.

Komentáře (2)

 1. March 3, 2012
  Petra říká...

  Ha,ha díky za lekci. Jen by mě zajímalo, na jakých školách získají “vzdělání” tvoje děti. A taky ti tohle ublognutí připomenu,až se pro změnu budeš rozčilovat nad kvalitou vzdělání a hlavně vzdělávání ty :-).
  PS:Nezapomeň, že i naše školy jsou projekcí snů našich rodičů.

 2. March 4, 2012
  Tribun říká...

  Vzdělání je potřebné, už jenom kvůli tomu, abychom neustále dokola neobjevovali Ameriku, je to nástroj rozvoje společnosti (a pro mě osobně i hodnota sama o sobě), ale to samozřejmě ještě neznamená, že se ke vzdělání nedá přistoupit špatně a že se nedá uchopit za špatný konec. Kvalitní vzdělání může být i neformální, ale Vzdělání se všemi těmi tituly, žebříčky a evaluacemi je fetiš. A také produkt. A dnes jsme podle všechno ve fázi intenzivního budování trhu se vzděláním. Nejde o to, aby byli lidé vzdělaní, jde o to, aby se peníze točily (nejlépe podle nějakého ideologicky čistokrevného vzorečku).

Odpovězte


six + 7 =